Sosyal Medya Paylaşımlarınızı

VideoPost’larla Canlandırın!

Özellikle akıllı telefonların icadıyla birlikte sosyal medya kullanan insanların sayısı hızla arttı ve artmaya devam ediyor. Doğal olarak markalar da gelişen dijital dünyaya en hızlı ve etkili adaptasyon sağlayabilmek için sosyal medya platformlarında güçlü bir şekilde konumlanmaya çalışıyorlar.

Bunun için hedef kitleleri ile en yüksek etkileşimi sağlayacak iletişim araçlarını kullanmaları gerekiyor; yani VideoPost.

VideoPost Nedir?

Videopost, sosyal medya kanallarında gerçekleştirilen post’larda yani paylaşımlarda kullanılan pratik videolara verilen addır. Gerçek görüntülerin,  fotoğrafların, ürün fotoğraflarının vb. görsellerin motion graphics çalışmalarla hareketlendirilerek sosyal medya mecralarında paylaşılmaya hazır bir hale getirilmesiyle oluşturulan videopostlar, paylaşım yapılan sosyal medya kanalına göre özellikle süresel bazda farklılıklar gösterebilir. Örneğin Facebook’ta herhangi bir video sınırlama süresi bulunmadığı için istenen sürelerde videopost hazırlanarak paylaşılabiliyor. Ancak Instagram’da 1 dakikalık bir video sınırlama süresi var. Yani Instagram için tasarlanacak Videopost’un maksimum 1 dakika olması gerekiyor. Benzer şekilde bu süre kısıtlaması Twitter içinse 140 saniyedir. Bu kısıtlamalar göz önünde bulundurularak farklı sosyal medya platformları için farklı sürelerde videopostlar hazırlanabileceği gibi 1 dakikalık bir videopost ile bu 3 sosyal medya kanalında da paylaşım yapmak da mümkündür.

Sosyal Medya Planlamalarında Neden VideoPost Olmalı?

Videopost’un sosyal medya paylaşımlarında mutlaka kullanılması gerektiğini anlamak için dünya genelindeki ve Türkiye’deki sosyal medya istatistiklerinden bazılarına bakmak yeterli olacaktır.

We Are Social’ın 2016 yılı için yayımladığı rapora göre dünyada 3,4 milyar aktif internet kullanıcısı bulunuyor. Dünya genelindeki toplam aktif sosyal medya hesabı ise 2,3 milyar. Mobil cihazlar üzerinden sosyal medya hesabı kullananların sayısı ise 1,97 milyar. Bu sayıların yüksekliğinin yanı sıra artışına da dikkat edilmesi gerek. Aktif internet kullanıcısı 2015 yılına göre 2016’da %10 artış gösterdi. Aktif sosyal medya hesapları ise %10 artış gösterirken mobilde aktif sosyal medya hesapları %17 oranında yükseldi.

Türkiye verilerine bakacak olursak; toplam 46,3 milyon aktif internet kullanıcısı bulunuyor. Aktif sosyal medya hesabı 42 milyon; mobilde kayıtlı aktif sosyal medya hesabı ise 36 milyona ulaşıyor. 2015’e oranla 2016’da aktif internet kullanıcı sayısı %10 büyürken, mobilde kayıtlı aktif sosyal medya hesabı sayısı ise %13 yükseldi.

Tüm bu veriler sosyal medya iletişiminin markalar için ne kadar önemli olduğunu gözler önüne sermeye yetiyor. Sosyal medyada etkili bir iletişim stratejisi gerçekleştirmek içinse markaların en fazla dikkat ettiği şey yüksek etkileşimli post’lar paylaşmak. Şimdi biraz da video istatistiklerine değinelim. ZenithOptimedia’nın araştırmalarına göre dünya çapında herkes her gün yaklaşık 1 saat video izliyor. Bunun geçen yıla oranla %19,8 artış gösterdiği belirtiliyor. Aynı araştırmada online video tüketiminin önümüzdeki yıllarda iyice mobilde ağırlık kazanacağı görülüyor. Öyle ki 2017’de mobil’de online video izleme oranları %58 oranında artış gösterecek.

Bu bilgiler ışığında, hareketsiz paylaşımlar yerine VideoPost kullanmanın daha efektif sonuçlar doğuracağı aşikar olmaktadır.