VideoSanat mizah ve yaratıcılık yetenekleri yüksek olan kadrosuyla; Facebook, Vine, Twitter ve diğer tüm sosyal medya mecralarında ses getirecek viral videolar yapar.

Viral video ya da viral reklam,  yeni iletişim yöntemlerinden biridir. İnternetin günlük hayatlarımıza da iyice yerleşmesi ve sosyal medyanın etki alanının inanılmaz derecede büyümesiyle birlikte ortaya çıkan “yeni medya”daki en etkili ve üretimi en zor olan reklam türlerindendir. Viral filmlerin ne olduğu konusuna geçmeden önce viral kelimesinden bahsedelim. Viral, virüslerin yayılmasıyla ilgili bir terimken nasıl oldu da bir reklam terimine dönüştü? Çünkü viral videolar da tıpkı virüsler gibi yayılıyorlar. Ağızdan ağıza ve kulaktan kulağa yöntemiyle, sosyal medya paylaşım araçlarıyla virüs gibi yayılan viral reklamlar yeni medyanın en efektif reklam türüdür diye iddialı bir cümle kullanılabilir fakat unutulmamalıdır ki viral video yapmak gerçekten zor bir iştir. İzlenilen videonun, bir viral reklam olduğunun izleyici tarafından anlaşılmaması gerekmektedir ki hem mesajı etkili bir şekilde vermek hem de izleyiciye bunun bir reklam olduğunu hissettirmemek işin en can alıcı ve zorlayıcı bölümüdür.

Viral Video veya Viral Reklam Filmi Nasıl Yapılır?

Viral videolar, reklam olduklarının anlaşılmaması için genellikle amatör çekimlerle hazırlanırlar. Reklamı yapılan markanın logosu filmde görünmek zorunda değildir. Herhangi bir logo kullanmadan da sadece konuyla markanın reklamı yapılabilir. Eğer kullandığınız viral reklam videosunda marka logosu varsa, izleyicinin bu filmin bir viral reklam olduğunu fark etme ihtimali daha yüksek olacaktır. Bu yüzden senaryo, tüm detaylar düşünülerek hazırlanmalıdır. Markaların, viral videolarda birçok hizmeti bir anda anlatmak istemesi viral videonun başarısızlıkla sonuçlanma olasılığını büyük ölçüde artırır. Çünkü markanın tek mesajını verirken bile izleyicinin bir viral reklam izlediğini anlamayacağı şekilde vermek zor bir iştir. Hal böyleyken izleyiciye, bir markayla ilgili çok sayıda mesajın yer aldığı bir video veya diyalog izleterek izleyiciyi bunun doğal bir diyalog olduğuna inandırmak neredeyse mümkün olmayacağı için, bu şekilde hazırlanmış bir viral video başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Bu yüzden, hazırlanacak viral videonun başarıya ulaşması için samimi ve doğal bir senaryoya ihtiyaç vardır. Ayrıca viral videoların 1.5 dakikadan fazla olmamasına dikkat edilmelidir. Daha uzun videolar daha az izleyicinin dikkatini çekecektir. İzleyici, video süresini gördüğü zaman videonun çok zaman alacağını görüp izlemekten vazgeçmemelidir. Bu yüzden süreyi olabildiğince kısa tutmak gerekir.

Viral Video Örnekleri ve Türkiye’de Viral Reklam

Viral video örneklerinin Türkiye’deki versiyonlarına bakacak olursak, “Aldatılan Kız, Fulya’nın İntikamı” videosu, ülkemizde yapılan en başarılı viral reklam örneklerinden biridir. Arabasını Satıp Fenerbahçe’ye 70.000 TL Basan Adam videosu da başarıya ulaşan en etkili viral filmlerden biridir. Başarılı viral video örneklerini çoğaltabiliriz fakat bu durum, bu yazıda örneği verilen videoların da reklamını yapmış olacağı için bir viral reklam örneği olarak değerlendirilebilir. Bu yüzden, konunun anlaşılması için örnekleri minimumda tutmayı seçiyoruz.

Viral Videolar ve VideoSanat

Viral videolar üretilirken en fazla dikkat edilmesi gereken konunun doğallık olduğunu söylemiştik. VideoSanat’ın alanlarında uzman kişilerden oluşan tam profesyonel ekibi, viral reklam filmi hazırlanması istenen proje hakkında detaylı bir hedef kitle analizi yaparak videonun bir viral reklam olduğunun anlaşılmayacağı şekilde bir konsept ve senaryo geliştirir. Hazırlanan viral videonun, hedef kitle tarafından beğenilip paylaşılması için proje tamamen hedef kitleye göre tasarlanır. Siz de yeni medyanın en etkili iletişim araçlarından biri olan viral videolarla işinizi anlatmak ve daha fazla kişiye ulaşmak istiyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.