3D animasyon, görsellerin üç boyutlu olarak hareketlendirilmesiyle elde edilen görüntülerdir. 2D animasyonlarda X ve Y eksenleri baz alınarak çalışılırken 3D animasyonlarda ise derinlik de eklenir ve X, Y, Z eksenlerinde çalışma gerçekleştirilir. Günümüzde birçok filmde ve reklamda 3D animasyon kullanılmaktadır. 3D animasyondaki modelleme ve hareketlerin gerçekçiliği, kalitesini ortaya koyar.

VideoSanat, 3D animasyon konusunda dünya standartlarında render kalitesine sahip, efektif ve estetik tasarımlara hayat vermekte; müşterilerine yüksek kaliteli çözümler sunmaktadır.

Siz de küresel standartlarda 3D animasyon videolara sahip olmak için bizimle iletişime geçebilir; teklif al butonundan hemen teklif isteyebilirsiniz.

 

3D Animasyon Yapım Aşamaları

3D animasyonun yapım aşamaları, hepsi uzmanlık gerektiren konulardan oluşmaktadır. Bunları şu şekilde özetleyebiliriz:

Modelleme

Modelleme yani modelling, 3D animasyon videonun en zor aşamalarından biridir. Kusursuz, etkileyici bir modelleme yapabilmek için, modellenecek nesne veya canlının anatomik yapısının çok iyi bilinmesi ve görsel algıların oldukça gelişmiş olması gerekmektedir. Hareketlerin ve görsel tasarımların gerçekçiliği, modellemenin kalitesini ortaya koymaktadır.

Materyal Düzenleme

Materyal düzenleme yani material editor aşamasında modellemesi yapılan nesnenin renk, doku gibi görsel düzenlemeleri çizilmektedir. Kullanılan 3D modelleme programına ek olarak bu aşamada Photshop’tan da faydalanılmakta ve photoshopta yapılan düzenlemelerden sonra nesne tekrar  kullanılan 3D animasyon programına aktarılmaktadır.

Işık

Işık yani lighting aşamasında ise bir stüdyo ortamında kurulan ışık sistemi gibi ışıklar programda doğru yerlere yerleştirilir. Gerçekliğin kaliteli bir şekilde aktarılabilmesi için ışığın doğru şekilde ayarlanması; gölgelerin, parlamaların doğru açılardan verilmesi gerekmektedir.

Animasyon

Animasyon aşamasında, modellenen görsel senaryo ve konsepte uygun olacak şekilde hareketlendirilir. Görsel motion graphics tekniği ile hareketlendirildikten sonra render alma aşamasına geçilir.

Görüntüleme

Görüntüleme yani visualization aşamasında modellenen ve diğer düzenlemeleri yapılan görselin hareketini izleyebilmek için render alınır. Projenin süresine ve kalitesine bağlı olarak render alınması birkaç gün sürebilmektedir. VideoSanat, dünya kalite standartlarında render almaktadır.

Görsel Efekt

Görsel efekt yani visual effect aşamasında ise ateş, duman, patlama vb. sahneler için efektler kullanılır. Bu aşamada efektlerin gerçekçi bir şekilde kullanılması ve bunu yapabilmek için de gelişmiş görsel algılara sahip olmak gerekmektedir.

Kompozisyon

Kompozisyon yani compositing aşamasında ise görselin bulunduğu ortam düzenlenmektedir. Bu, yeşil ekranda çekilen bir görsel olabileceği gibi tasarım da olabilir. Bu aşamada, kullanılacak görselin arka planı ve çevresinin düzenlemesi gerçekleştirilir.

Montaj ve Ses & Müzik

Montaj aşaması ses & müzik çalışmalarıyla birlikte ilerler. Elde edilen görüntüler senaryoya en uygun olacak şekilde ve görsel etkiyi maksimuma çıkaracak şekilde montajlanır. Aynı zamanda ses efektleri ve müzik prodüksiyonuna da hayat verilir ve 3D animasyon projesi tamamlanmış olur.