2D ve 3D Animasyon Yapma Konusunda En İyi 5 Program!

Anasayfa / Blog
2D ve 3D Animasyon Yapma Konusunda En İyi 5 Program!
07 Ara

İnternet kullanıcılarının sayısı her geçen gün arttıkça, video içeriklere duyulan ihtiyaç da giderek artıyor. Videoların metinlere oranla daha anlaşılabilir, akılda kalıcı ve etkileyici olması markaları iletişim stratejilerinde video kullanmaya yönlendiriyor. Bu durum eğlenceli ve dinamik animasyon videolara olan talebi artırıyor. Bu sebeple animasyon yapma konusunda bilgilenmek isteyenler, en iyi animasyon programlarının hangileri olduğu konusunu merak ediyor. Biz de VideoSanat ekibi olarak 2D ve 3D animasyon yapılabilecek programlar için farklı 2 liste oluşturduk. Bu içerikten faydalanabileceğinizi umuyoruz.
make-an-animation_1408x792

En İyi 2D Animasyon Yapma Programları

Hareketsiz görsellerin, belirli bir kurguya göre hareketlendirilerek video haline getirilmesine genel olarak animasyon denilmektedir. 2 boyuttan oluşan, x ve y ekseninde yapılan animasyonlar iki boyutlu animasyonlar olup 2D animasyon olarak adlandırılmaktadır. Görece değişmekle birlikte en iyi 2D animasyon yapma programlarının hangileri olduğunu aşağıda görebilirsiniz.

 1. Toon Boom

toon-boom-2d

2D animasyon projeleri üzerinde büyük bir kontrol alanına sahip olmanızı sağlayan Toon Boom, birçok otorite tarafından dünyanın en iyi 2D animasyon yapma programları arasında en başlarda gösterilmektedir. Yaygın olarak çizgi film yapımında kullanılmaktadır. Toon Boom; geleneksel kağıt animasyonu, dijital animasyon, kukla animasyonu, rotoskop ve stop-motion gibi animasyon teknikleri sunarak hangi teknikle çalışılacağının 3907-toon-boom-animate-review-2d-plays-2nd-fiddle-iiiseçilmesine olanak sağlamaktadır. Programın en güzel özelliklerinden birisi sanal kamera kullanımıdır. Sanal kamera özelliği sayesinde birden fazla kamera ile çalışabilir ve kameraların konumunu değiştirerek bir kameradan  diğer kameraya geçiş yapabilirsiniz. Vektör grafikler oluşturmak için gereken tüm araçları bulunduran Toon Boom, tablet kullanarak çizim yapmaya da imkan sunmaktadır.

Ayrıca programın diğer bir işlevsel özelliği de dudak hareketleri ile ses senkronizasyonunu otomatik olarak sağlaması. Toon Boom hakkında detaylı bilgi almak ve programı edinmek için tıklayınız: Toon Boom

2. Synfig Studio

synfig-studio

Synfig Studio, açık kaynaklı ve ücretsiz bir 2D animasyon yapma programıdır. Ücretsiz olmasına rağmen çok güçlü araçlara ve altyapıya sahip bir program olma özelliği taşımaktadır. Film kalitesinde animasyonlar yaratmaya olanak sağlayan Synfig Studio, endüstriyel güçte sonuçların alındığı bir programdır.
Kullanıcıları, her karenin kare kare (frame frame) çizilmesi gerekliliğinden kurtaran Synfig, daha az insan ve kaynak ile çok yüksek kalitede synfig_102D animasyonlar üretilmesini sağlamaktadır. Tweening olarak isimlendirilen zahmetli iş yükünü ortadan kaldırarak kullanıcılara büyük kolaylık oluşturmaktadır. Ayrıca Türkçe dil seçeneği de bulunan Synfig ile, vektörler ve bitmap resimler kullanılarak film kalitesinde animasyonlar yapılabilmektedir. Synfig animasyon yapma programının uyumlu olduğu işletim sistemleri şunlardır: Windows, Linux ve MacOS X.

Synfig Studio hakkında detaylı bilgi almak ve programı sorunsuz bir şekilde resmi sitesinden ücretsiz olarak indirmek için tıklayınız: Synfig Studio İndir.

3. CrazyTalk Animator

crazytalk-animator-2

Çok sayıda yenilikçi araca sahip olan CrazyTalk Animator, 3D hareketlerin kolaylıkla 2D karakterlere uygulanmasını sağlamaktadır. Otomatik dudak senkronizasyon özelliği ile de kullanıcılar için kolaylık sunmaktadır. Hareketli görseller çizmek için yeterli el yeteneklerine sahip değilseniz CrazyTalk Animator ile çizebilirsiniz. Vücut parçalarını seçerek karakter yaratabilir, vektör grafikleri içe aktararak animasyon video yapabilirsiniz. CrazyTalk Animator, kendi çizgi karaktcrazy-talk-animator1erlerinizi yaratarak kendi çizgi filminizi tasarlayabileceğiniz işlevsel bir animasyon yapma programıdır. Kukla paneli yardımıyla karakterinizin yüz hareketlerini belirleyebilirsiniz. CrazyTalk Animator ile canlı yüz animasyonları yapılabilir. Hareketsiz resimler hareket ettirilerek konuşan videolar oluşturulabilir.

Programı indirmek için: CrazyTalk Animator indir.

 

4. Anime Studio

anime-studio-1

Anime Studio, vektör tabanlı 2D animasyon yapma programıdır. Smith Micro Software markası olan Anime Studio, Moho olarak da adlandırılmaktadır. İnsan yürüyüşü, eklem hareketleri gibi hareketlerin yer aldığı animasyonları yapmak için oldukça uygun bir yazılımdır. Katmanlı Photoshop dosyalarını desteklemektedir.

Moho Anime Studio’yu edinmek için aşağıdaki linke tıklayabilir; merak ettiğiniz konular hakkında bilgi alkabilirsiniz: Anime Studio İndir.

5. Digicel FilipBook

filipbook1

Digicel FilipBook animasyon yapma programı ile karakter çizebilir, hareketlendirmek istediğiniz görüntüleri tasarlayabilir ve animasyona dönüştürebilirsiniz. Kağıt ve kalem ile çizdiğiniz çizimleri tarayıcı yardımı ile programa aktarabilir, ayrıca jpeg, png ve bpm formatındaki görselleri de projede kullanmak için içe aktarabilirsiniz. Karakter çizmek için çizim tableti kullanmak en verimli yöntemlerden biridir. FlipBook, kalem basıncını algılayabildiği için, tablet kullanırken kağıt kalem ile elde ettiğiniz çizimler gibi çizimler yapabilirsiniz. Ayrıca FlipBook üzerinde çalıştığınız karenin sonraki ve önceki karedeki görünümünü de görmenize olanak sağlayarak verdiğiniz hareketlerin daha gerçekçi olmasını sağlamaktadır.

En iyi animasyon yapma programlarından biri olan Digicel Filipbook’u indirmek için tıklayınız: Digicel FilipBook indir.

 

En İyi 3D Animasyon Yapma Programları

3 boyutlu vektörlerin kullanılarak yapıldığı, hareketsiz görüntülerin hareketlendirilmesi işlemine 3D animasyon yani 3 boyutlu animasyon denilmektedir. 3 boyutlu modellemeler yapılarak gerçekleştirilen 3D animasyon, bilgisayar programları yardımıyla nesnelerin 3 boyutlu matematiksel modelinin oluşturulmasıyla elde edilen hareketli görüntülerdir. Yine görece değişmekle birlikte en iyi 3D animasyon yapma programlarını aşağıda görebilirsiniz.

1. AutoDesk 3ds Max

3dsmax1

Dünyada en fazla tercih edilen animasyon yapma programı olan 3ds Max, zengin içeriği ve indirilebilen plug-inleriyle anima3dsmax12syon yapmak için tüm ihtiyaçlarınıza etkin bir şekilde cevap verebilen kullanışlı bir programdır. Üst düzey karakter modelleme özellikleri ile video oyunlar için vazgeçilmez bir hale gelmiştir.

Programın ücretsiz sürümünü indirmek ve hakkında detaylı bilgi almak için:  3ds Max indir.

 

2. Maxon Cinema 4D

cinema-4d

Anlaşılabilir ve sade bir arayüze sahip olan Maxon Cinema 4D, kullanım kolaylığı ile yeni başlayanlar ve öğrenmek isteyenler için oldukça ideal bir programdır. Modelleme konusunda biraz zayıflıkları olsa da film sektöründe tercih edilen bir program olma özelliği taşımaktadır. Cineware özelliği sayesinde After Effects ile tam uyumlu olması da bir diğer avantajı. Programı edinmek ve detaylı bilgi almak için: Maxon Cinema 4D indir.

3. Blender

blender1

Son zamanlarda özellikle mobil oyun alanında hızla yayılmaya başlayan Blender’ın en önemli yanı ücretsiz olması. Açık kaynaklı olan Bleblender2nder sayesinde diğer 3D animasyon programları ile yapılabilen her şeyi yapabilirsiniz. Blender’ın diğer önemli özelliklerinden biri ise içinde bir oyun motoru da bulunması. Animasyon ve 2D modelleme konusuyla ilgili olan herkesin mutlaka denemesi gereken bir program olan Blender ile, binlerce lira para harcayıp alınan diğer animasyon programlarında yapılabilecek her şeyi yapmak mümkün.

Programı indirmek için: Blender indir.

4. AutoDesk Maya

3D animasyon yapma programları göz önüne alındığında en kapsamlı içeriğe sahip olan program AutoDesk Maya’dır. Karakter modelleme, animasyon ve reklam sektörü için önemli bir programdır. Film ve dizi animasyonlarının yapılmasında genellikle AutoDesk Maya kullanılır. Diğer 3D modelleme programlarında bulunan modelleme özellikleri, renklendirme ve animasyon seçeneklerinden daha fazla özelliğe sahiptir. İçeriği en geniş olan 3D animasyon programıdır diyebiliriz. Programı edinmek ve hakkında detaylı bilgi almak için: AutoDesk Maya

5. Zbrush

zbrush1

Zbrush, Pixologic firmasına ait bir 3D modelleme ve karakter tasarımı programıdır. Arayüzü diğer programlara göre farklı olsa da Zbrush’ı kullanzbrush2mak oldukça eğlenceli. Organik karakter modelleme konusunda oldukça tercih edilen bir animasyon yapma programı olan Zbrush, temel olarak illüstrasyon üzerine geliştirilmiştir. Karakter çizimi için ideal bir programdır.

Programı edinmek için: Zbrush satın al.

3D Animasyon Örnekleri

VideoSanat, alanlarında tam uzman kişilerden oluşan ekibiyle 2D ve 3D animasyon konusunda kaliteli ve işlevsel videolara hayat vermektedir. Siz de ilgili programlarda kendinizi geliştirip, yetkinlik kazanarak ekibimizin hazırladığı videolardan ilham alabilirsiniz. Ekibimizden Zeynal Adıgozalov’un tasarladığı 3D animasyon video örneklerini aşağıdaki videodan inceleyebilirsiniz.