Dijital Pazarlamanın “Olmazsa Olmazı”: Video!

Anasayfa / Blog
Dijital Pazarlamanın “Olmazsa Olmazı”: Video!
08 Şub

Teknolojiye paralel olarak iletişimin globalleşmesi, markaları dijital dünyada etkin bir rol almaya mecbur bırakıyor. Dijitalde zayıf kalan markalar, prestiji ne kadar yüksek olursa olsun güç kaybetmeye ve hatta yok olmaya başlıyor. Durum böyle olunca kurumsal iletişimciler markalarını dijitalde güçlü bir şekilde konumlandırabilmek için stratejilerini içinde bulunduğumuz teknoloji ve iletişim çağına göre yeniden şekillendirmek zorunda kalıyorlar. Dijitalde en güçlü şekilde yer almanın en etkili yolu ise video içeriklerden geçiyor. Hatta video içeriklere olan ilgi sürekli artan bir ivmeyle o kadar yükseliyor ki çok kısa bir süre sonra internet trafiğinin çok çok büyük bir kısmı sadece video içeriklerden oluşacak. Dolayısıyla dijitalde tutunmak isteyen markalar –ki aksini düşünmek marka için intihar demektir- pazarlama stratejilerinde mutlaka video içerik kullanmalılar.
Peki video içerikleri bu kadar önemli hale getiren özellikler neler?

En önemli sebep artık tüm internet kullanıcılarının her gün mutlaka video izliyor olması. Dijital dünyaya bir şekilde giriş yapan herkesin yolu video ile kesişiyor. Bu da videoyu insanlara ulaşmanın en etkili yöntemlerinden biri haline getiriyor.

Üstelik videolar, basılı materyallere kıyasla daha fazla akılda kalıyor. Okuma oranlarının giderek düşmesi, karakter sınırlamaları vb faktörler sebebiyle insanlar yazılı iletişim araçlarının birçoğunu okumadan geçiyor. Fakat dijitalde en fazla paylaşılan içeriklere göz atılacak olursa neredeyse tamamının video içerik olduğu görülüyor. Videolar, müşteri tarafında söz konusu ürün, hizmet ya da marka hakkında daha fazla güven duygusu oluşmasını sağlıyor. Ayrıca yapılan araştırmalar video içeriklerin satın alma eğilimini de doğrudan artırdığını gösteriyor.

Her video, pazarlama stratejilerini başarıya taşır mı?

Tabi ki hayır.

Yukarıda bahsettiğim sebeplerden dolayı dijital dünya videolar ile dolup taşıyor ve bu durum kalitesiz videoların da önüne geçilemez bir şekilde artmasına sebep oluyor. Dolayısıyla “video en etkili iletişim aracı, bir video yapayım da dijitalde tutunayım” mantığı doğru işlemeyecek, hatta aksine marka değerinin düşmesine sebep olacaktır. Bu yüzden “nitelikli” video içerikler kullanmak gerekiyor.

Nitelikli Video Nedir?

Nitelikli video; dünya trendlerine uygun, köhne tasarımlardan uzak, vereceği mesajı en etkili cümlelerle ve görsellerle destekleyen, sıkıcı olmayan ve hedef kitle profiline göre tasarlanan videodur.

Hızlı, nitelikli ve işlevsel video tasarımı konusunda Türkiye’nin en iyisi olan VideoSanat’ın bir parçası olarak diyebilirim ki hayat verdiğimiz videolar, içerisinde abartı taşımaksızın tamamen ilgili markaların sektörüne ve hedef kitlesine göre tasarlanıyor ve marka için katma değer oluşturuyor. Bu yüzden yeni çözüm ortağı olduğumuz her markayla uzun soluklu işler yapıyoruz ve ilişkimiz tek video işiyle bitmiyor. Bu da hedeflediğimiz müşteri memnuniyetine ulaştığımızı gösteriyor ve işimize daha gönülden bağlanmamızı sağlayarak motivasyonumuzu artırıyor. Henüz iletişim stratejilerinize videoyu dahil etmediyseniz, sizinle de bir an önce tanışmak isteriz.

-Azel Yılmaz-