INSTAGRAM REKLAM AJANSI

Anasayfa / Blog
INSTAGRAM REKLAM AJANSI
01 May

İnsanların ilgi gösterdiği her mecrada olduğu gibi Instagram reklam ajansı kategorisinin oluşmasında da Instagram kullanım oranlarındaki sürekli artışlar belirleyici oldu. 2020 yılı verileri, Instagram reklam ajansı segmentasyonunun gelişimi hakkında bazı ipuçları veriyor.

Instagram Kullanıcılarının İzinde

Günlük yaşamın giderek hızlanması ve medya tüketim alışkanlıklarının değişmesine bağlı olarak hızlı tüketilebilir içerikleriyle Instagram, dünya genelinde 1 milyar kullanıcıyı aşmış durumda. Bu kullanıcılardan 500 milyonu, Instagram’a her gün aktif olarak ortalama 53 dakika ayırıyor. Özellikle genç yetişkinlerin çoğunluğunu oluşturduğu Instagram kullanıcıları, gün içerisinde ilgi alanlarına göre kısa videolar izliyor; fotoğraflar beğeniyor.

Instagram kullanım amaçları ise Instagram reklam ajansı modelini benimseyen firmaları yakından ilgilendiren bir diğer veri olarak göze çarpıyor. Instagram’ın içerik kültürünü incelediğimizde eğlence amaçlı kullanım öne çıkıyor. Olup biteni kaçırmamak ve gündemi yakalamak için Instagram’da bulunan gruplara “hayalet kullanıcı” yakıştırması yapılırken; son derece aktif olarak içerik konseptleri geliştiren profiller, Instagram’ın kullanıcı çeşitliliğini gösteriyor. Platform, kullanıcılarına takip etme ve deneyimlerini paylaşma imkânını en kullanışlı şekilde sunmak için sürekli güncellemeler yapıyor.

Instagram’da İçerik Çeşitliliği

Gelişen algoritmaları sayesinde hikâye ve akış olarak farklı içerik formatları sunan Instagram, IG TV ile uzun süreli ve dikey video izleme olanağı tanıyor. Kullanıcılar, Instagram üzerinden birbirlerine mesaj gönderip arama yapabilirken; aynı zamanda canlı yayınlarla deneyimlerini paylaşabiliyor.

Instagram reklam ajansı gibi özel bir alanı iş modeli olarak seçen firmaların yakından takip ettiği Instagram güncellemeleri, kullanıcılara daha keyifli bir deneyim sunma amacı taşıyor. Örneğin çeşitli efektlerle fotoğraflar ve videolar daha renkli hâle gelebiliyor. Diğer yandan Instagram, kullanıcılarının farklı platformlarda izlediği ve dinlediği içerikleri, Instagram hikâyekerinde paylaşmalarını sağlayarak yaşamın her anını paylaşılabilir içeriklere dönüştürmek için gerekli zemini oluşturuyor.

Instagram’da ayrıca, paylaşım yaparken konu etiketleri kullanarak daha çok görüntülenme almak da mümkün.

Markaların Instagram Serüveninde Reklam Ajansı Etkisi

VideoSanat, Instagram’da markalar için hedef gruplarına ulaşmanın yollarını uygun ve doğru hedeflemelerle sunuyor. Platforma ve ulaşılmak istenen kullanıcı grubuna özel Instagram Reklam Filmleri‘yle etkili bir çözüm ortağı olan Instagram reklam ajansı VideoSanat, doğru mesajı video trendleri ışığında geliştirdiği konseptlerle kurgulayarak markalarının Instagram’daki etkileşimlerini ve bilinirliğini artırıyor.