Sosyal Medya Pazarlama Stratejilerinde Yeni Dönem: VideoPost!

Anasayfa / Blog
Sosyal Medya Pazarlama Stratejilerinde Yeni Dönem: VideoPost!
14 Şub

https://vimeo.com/204505377

İletişim dinamiklerinin teknolojiye paralel olarak sürekli değiştiği ve geliştiği günümüzde, gücünü korumak ya da artırmak için markaların da iletişim stratejilerini çağa göre şekillendirmesi gerekiyor. Video izleme ve paylaşma oranlarının giderek arttığı ve sosyal medya platfromlarının, hayatımınızn her anında yer aldığı göz önünde bulundurulduğunda, dijital medya kanallarındaki paylaşımlarda video kullanılmasının önemi de ortaya çıkıyor. Artık markalar, en basit bir duyurularını dahi hareketsiz görsellerle değil videolarla yapmayı tercih ediyor. Çünkü videolar, hareketsiz görsellerden daha etkili!

VideoPost Nedir, Nasıl Hazırlanır?

VideoPost; ürün, hizmet, duyuru, haber vb. konular hakkında sosyal medya kanallarında paylaşım yaparken kullanılan videolara verilen addır. Örneğin ürünlerin tanıtımı için sosyal medyada paylaşım yapılmasının planlandığını varsayalım. Bu ürünlerin fotoğraf olarak değil de bu fotoğrafların hareketlendirilerek küçük videolara dönüştürülmesi olayına videopost hazırlamak denir. Bu videolara da videopost denir. Yani elinizdeki hareketsiz görsellerin, motion graphics çalışmalarla videolaştırılması da diyebiliriz. Benzer şekilde duyurular da yazı animasyonu ve görsellerle desteklenerek VideoPost haline getirilebilir.

VideoPost’un hazırlanma sürecinde müşteri tarafından VideoSanat tarafında sunulan fotoğraflar, resimler vb. görseller motion graphics designer’lar tarafından en efektif şekilde hareketlendirilerek videoya dönüştürülür. Verilecek mesajı hedef kitleye en net şekilde aktaracak metinlerle söz konusu görseller desteklenir ve videopost hazırlanmış olur.

VideoPost Nasıl Bu Kadar Önem Kazandı?

VideoPost’un sosyal medya stratejilerinde önem kazanmasının ana sebebi genel olarak video içeriklere olan ilginin artması. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de video içerik tüketme oranları giderek yükseliyor. Artık herkes video izliyor diyebiliriz. Benzer şekilde artık neredeyse herkes sosyal medya hesabına da sahip ve sosyal medya platformlarını aktif olarak kullanıyor. Doğal olarak yükselen bu iki değerin kesişim noktasına VideoPost diyebiliriz. Hem hızlı, hem pratik ve ekonomik olan VideoPostlar, hedef kitle tarafından hareketsiz görsellere kıysala daha fazla beğeniliyor ve daha yüksek etkileşim sağlıyor.

We are Social’ın hazırladığı 2016 yılı dijital medya raporuna göre mobil cihazlardan günlük ortalama sosyal medya kullanım süresi 2,5 saat. İnternet kullanıcılarının günlük TV izleme süresi ise 2 saat 18 dakika. TV seyrederken bir yandan mobil cihazlarla sosyal medya kullanımının devam ettiği gerçeğini de göz önünde bulundurursak sosyal medya platformlarının TV’den çok daha etkili hale geldiğini açıkça söyleyebiliriz. Sosyal medyadaki en etkili paylaşımlar da videolar.

Bu yüzden en basitinden bir ürünü tanıtırken o ürünün sadece fotoğrafını paylaşmak yerine o fotoğrafın hareketlendirilerek eğlenceli ve etkilileyici bir hale getirildiği VideoPost’ları kullanmak hem hedef kitle üzerinde daha yüksek etkileşim oluşturmakta hem de marka imajına pozitif değer katmaktadır.

Sosyal medya platformlarını etkin bir şekilde kullanarak verimli geri dönüşler kazanmak için siz de VideoPost kullanın, sosyal hesaplarınıza hayat katın!