SOSYAL MEDYA PLATFORMLARINDAKİ VERİLER VE YENİLİKLER, VİDEO İÇERİKLERİN ÖNEMİNİ KANITLIYOR!

Anasayfa / Blog
SOSYAL MEDYA PLATFORMLARINDAKİ VERİLER VE YENİLİKLER, VİDEO İÇERİKLERİN ÖNEMİNİ KANITLIYOR!
06 Tem

Sosyal medya kanalları hem markaları hem de kişisel profilleri düşünerek yenilikler getirmeye devam ediyor. Snapchat’in dijital dünyaya kazandırdığı hikaye özelliği artık Instagram, Facebook ve Whatsapp’ta da mevcut. Her gün 400 milyon aktif kullanıcıyı ağırlayan Instagram, canlı yayın özelliği getirerek bu konuda Facebook’tan daha fazla tercih edilmeye başladı. Kullanıcılar, canlı yayın için Instagram’ı daha fazla kullanıyor. Ancak Facebook, video içeriklerin öneminin farkında olarak canlı yayın özelliğini kaldırmıyor; video ile ilgili yeni geliştirmeler yaparak bugünün ve geleceğin en etkili iletişim aracı olan video konusunda atılım yapmaya devam ediyor. Mobil uygulamasındaki video panelini yenileyen Facebook, şimdilik sadece Hindistan’da uyguladığı bir özellikle video konusunun üstüne gideceğini gösteriyor. Bu yeni özellik ile sadece sayfaların ve kişilerin kendi paylaştığı videoları değil, beğendikleri videoları görmek de mümkün. Ayrıca kategorilere göre video önerileri de bulunuyor.

Instagram da video içeriğin değerini fark ederek, 15 saniye olan video süre sınırını 1 dakikaya çıkarmıştı. Video içeriğe olan ilgi tabi ki sadece dijital medya platformlarının dikkatini çekmiyor; markalar da bu ilgiden faydalanmak için iletişim stratejilerinde video içeriğe ağırlık vermeye başlıyor.

Newswhip‘in, BuzzFeed News ve Time gibi dünyaca takip edilen haber sitelerini baz alan verilerine bakalım:

Time, Mayıs 2015 – Mayıs 2016 arasındaki bir yıllık süreçte sadece 7 video paylaşım yaparken, BuzzFeed aynı süre zarfında sadece 2 video içerik paylaşmış. Son bir yılda ise bu paylaşım sayıları Time’da 68’e, BuzzFeed’de 57’ye yükselmiş.

Paylaşılan içeriklerin yorum ve beğeni sayıları baz alınarak hazırlanan rapora göre;

BuzzFeed %687, Time %340, Fox News %422 oranında etkileşim artışı sağlamış.

Video içerikler, iletişim stratejilerindeki yerini giderek büyütmeye ve güçlendirmeye devam ediyor.

Çağın en etkili iletişim aracı olan video ile ilgili efektif çözümler sunan VideoSanat ile, siz de nitelikli videolara sahip olabilir, etkileşim oranlarınızı artırabilirsiniz.