TANITIM FİLMİ NEDİR, TANITIM FİLMİ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Anasayfa / Blog
TANITIM FİLMİ NEDİR, TANITIM FİLMİ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?
26 Nis

Tanıtım Filmi Nedir?

Tanıtım filmi; bir ürün, kişi, kurum veya hizmet hakkında kamuoyunu veya hedef kitleyi bilgilendirmek amacıyla hayata geçirilen iletişim stratejilerinden biridir.  Tanıtım yapmak için birçok iletişim materyali ve stratejisi mevcuttur fakat en yüksek etkileşim sağlayan iletişim araçları listesinin en üst sırasında video vardır diyebiliriz. Zira sosyal medya kanallarında en fazla paylaşılan ve ses getiren içerikler video içerikler olarak öne çıkmaktadır. Tanıtım filmi gerçek çekimlerle hazırlanabileceği gibi, motion graphics tasarımlarla veya motion ve gerçek çekimlerin bir arada kullanılmasıyla da hazırlanabilmektedir.

Tanıtım Filmi Çeşitleri Nelerdir?

Tanıtım filmi, içeriği ve hazırlanış yöntemi açısından çeşitlilik göstermektedir. Aşağıda, Türkiye ve dünya genelinde en sık kullanılan tanıtım filmi çeşitlerini inceleyelim.

Kurumsal Tanıtım Filmi

Kurumsal tanıtım filmi, dil olarak daha kurumsal bir üsluba sahiptir. Tasarımlarda da ilgili kurumun kurumsal renklerinin kullanmasına özen gösterilerek filmin marka ile bütünleşmesi sağlanır.

Kurumsal tanıtım filmi, diğer tanıtım filmi türlerinde olduğu gibi gerçek görüntülerle yapılabileceği gibi motion graphics tasarımlarla da yapılabilir. Yukarıdaki örnekte gerçek görüntüler ve motion graphics tasarımların bir arada kullanıldığı bir kurumsal tanıtım filmi görülmektedir.

Farklı tasarım diline sahip olan bir diğer tanıtım filmi örneğini ise aşağıda görebilirsiniz. Bestimage Reklam Ajansı için hazırlanmıştır.

İnfografik Tanıtım Filmi

İnfografik tanıtım filmi, infografik tasarımların hareketlendirilmesiyle elde edilen görüntülerle hazırlanan tanıtım filmi türüdür. Aşağıdaki tanıtım filmi, motion graphics yöntemiyle tasarlanan infografik bir tanıtım filmidir.

Ürün Tanıtım Filmi:

Ürün tanıtım filmi, satışa sunulan bir ürünün tanıtımını yapmak veya yeni çıkan bir ürünü hedef kitleye tanıtmak amacıyla hayata geçirilir. Tüm tanıtım filmlerinde olduğu gibi bu filmde de gerçek görüntüler kullanılabileceği gibi motion tasarımlar kullanılabilir.

Kickstarter için hazırlanan bir ürün tanıtım videosu örneğini aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Firma Tanıtım Filmi

Firma tanıtım filmi, genel olarak kurumsal tanıtım filmi olarak da adlandırılmaktadır ve adından anlaşılacağı gibi bir firmayı tanıtmak amacıyla hayata geçirilmektedir. Aşağıda Ateşçi firması için hazırlanan firma tanıtım filmini görmektesiniz.

Etkinlik Tanıtım Filmi

Etkinlik tanıtım filmi; konser, seminer, fuar, parti, sempozyum vb. tüm organizasyonları hedef kitleye tanıtmak amacıyla hayata geçirilen tanıtım filmi türüdür. Aşağıda Uluslararası Doğalgaz Sempozyumu INGAS için hazırlanan bir etkinlik tanıtım filmi yer almaktadır.

Web Sitesi Tanıtım Filmi

Yeni açılan bir web sitesinin veya halihazırda yayımda olan bir sitenin tanıtımını yapmak ve daha fazla kişiye ulaşmasını sağlamak amacıyla hayata geçirilen tanıtımı filmi türüdür.