VLOG NEDİR?

Anasayfa / Blog
VLOG NEDİR?
29 Oca

Açılımı “Video Blog” olan Vlog, görselliğin çok fazla ön plana çıktığı modern çağın, dijital platformlarda en çok tercih edilen içerik türü haline gelmeye başladı. Yaşadıklarını, düşüncelerini, anılarını veya deneyimlerini yazı ile değil video ile anlatmak isteyenler vlog çekmeyi tercih ediyor. Blog içeriklerinin ön planda olduğu dönemlerden vlog içeriklerinin revaçta olmaya başladığı dönemlere geçiş yaptığımız şu zamanlarda, vlogger’ların da sayısı her geçen gün artış gösteriyor.

Vlog çeken kişilere genel olarak vlogger adı veriliyor. Ancak her vlog çeken kişi vlogger olamıyor. Türkçe karşılığı “günlük” olan İngilizce kökenli “log” kelimesi, gerçek bir vlogger olmak isteyen kişilere düzenli, sistemli ve sürekli olarak içerik paylaşması misyonunu yüklüyor.

Vlog Kullanım Amaçları

Oldukça yaygınlaşan YouTube, Instagram, Facebook gibi sosyal medya platformlarında özellikle genç kesimin kendini ifade etme biçimi hâline gelen vlog’lar, hedef kitlesi gençlerden oluşan markaların da pazarlama ve tanıtım stratejileri arasında yer almaya başladı. Daha geniş kitlelere ulaşmak ve çok büyük bütçeler ayırmadan hedef kitlesini yakalamak isteyen markalar, vlog içeriklerini tercih ederek hedeflerine ulaşıyor. Ayrıca dijital çağın popüler yöntemlerinden biri olan vlog paylaşımı, markaların büyümelerinde, varlıklarını ve başarılarını sürdürmelerinde de büyük rol oynuyor.

Vlog Hazırlamanın Püf Noktaları

Vlog içeriği oluştururken hedef edinilen amaca yönelik belirlenen içerik konusunun yanında, öncesinde bu içerik konusuyla ilgili araştırma yapmak da oldukça büyük bir önem taşıyor. Etkisiz strateji, yetersiz bütçe, güçlü içeriğin eksikliği, yetersiz prodüksiyon, yetersiz video dağıtımı, yetersiz video SEO’su gibi olumsuz etmenler ise üretilen vlog içeriğinin başarısız olmasına sebep oluyor.

Başarılı bir vlog içeriği hazırlamak için öncelikle doğru video stratejisi belirlemek gerekiyor. Strateji belirlerken en başarılı olunan içerik türleri üzerinden bir yol haritası oluşturulabilir. Bu içerik türleri arasında müşteri görüşlerinin paylaşıldığı videolar, tanıtım videoları, “Nasıl yapılır?” konulu videolar, inceleme videoları bulunuyor.

Bir diğer püf nokta ise hedef kitleye ve ürüne veya hizmete yönelik çalışmalar yapmaktır. Bu noktada, video içeriğin yayınlanacağı mecra da önem arz etmektedir. Vlog içeriğini yayınlanacağı mecraya uygun bir dille oluşturmak, hedef kitleye ulaşma noktasında gerekli stratejilerden biri olarak kabul edilebilir.

Oluşturulacak içeriğin süresi ve ilk saniyelerinde izleyicinin içeriği kapatmasına sebep olmayacak, kendini izletmeye devam ettirebilecek nitelikte bir girişinin yakalanmış olması, vlog içeriğinin devamının izlenmesi açısından kilit noktayı oluşturuyor. Bu sebeple ilk saniyeleri marka veya ilgi çekmeyen gereksiz içeriklerle doldurmamak ve asıl amaca yönelik hareket etmek hem izleyicinin içeriğe odaklanmasına hem de video süresinin ideal seviyede tutulmasına yardımcı oluyor.

Vlog Yaratma Araçları ve Ekipmanları

Çekilen vlog’ları yayınlamak için önceliklere bazı düzenlemelere ihtiyaç duyuluyor. Neye ihtiyaç duyulduğu tamamen vlogger’ların ihtiyaçlarına ve kurgularına yönelik olarak ortaya çıkıyor.

Başlangıç için yeni nesil bir telefon iş görüyor. Telefona yüklenebilecek çeşitli uygulamalar ile videolarda görsel açıdan izleyiciyi sıkmayacak, hedef kitleyi videonun içine çekebilecek, videonun konusunu vurgulayabilecek, vurgulanmak istenen noktaları ön plana çıkartabilecek veya trend video efektleriyle çekilen videonun popüler vlog içerikleri arasında yer almasına yardımcı olabilecek nitelikte vlog’lar üretmek mümkün.

Telefon haricinde ekipmanlar ve kameralar ile çalışmak isteyenler için uygun fiyatla ekipman ve kamera kiralayabilecekleri yerler hızlı çözüm oluyor. Gezerek çekilecek videolar için GoPro kameralar, başlangıç için Handycam kameralar tercih ediliyor. Ekipman tercih ederken 4K çekim kalitesinde geniş açılı kameralar tercih edilmesi, videoyu çekecek kişinin kendisinin kadraja daha kolay yerleştirmesine yardımcı oluyor.

PC kullanıcıları için Movie Maker, Mac kullanıcıları için iMovie, aksiyon videosu çeken ve görüntünün sarsılmasını engellemek isteyenler için Horizon, yavaş çekimler için Reversecam, hızlı çekimler için Hyperlaps başlamaya yardımcı olabilecek araçlar arasında yer alıyor. Telefon hafızasının dolması sorununa ise harici veri depolama aygıtları veya bilgisayar taşınması çözüm oluşturuyor.

Vlog İzleyici Kitlesi Yaratma ve Takipçi Kazanma

Paylaşım özgürlüğü sebebiyle çok fazla içerik kirliliğinin oluştuğu dijital dünyada, diğer bütün içerikler gibi vlog içeriklerinin de nitelikli içeriklere sahip olmaları, belli bir amaç içermeleri, yaratıcılığı ön plana çıkarmaları ve araştırmalar sonucunda elde edilmiş doğru bilgileri barındırmaları, vlog içeriklerini diğer niteliksiz ve bilgi kirliliğine sahip içeriklerin arasından sıyırıp, izlenme sayılarının artabileceği ve daha geniş kitlelere ulaşılabilecekleri bir noktaya taşıyor. Video blogların daha fazla izlenmesini ve YouTube’da keşfedilmesini sağlamak, videoların optimize edilmesi ile mümkün.

YouTube Vlog Kanal Optimizasyonu

Günlük olarak düzenli içerik yüklenen dijital dünyada sayısız içeriğin içerisinde fark edilmek ve ön plana çıkmak için YouTube videolarını ve kanalını optimize etmek büyük önem taşıyor. Google ve YouTube’un arama algoritmalarını, önerileri ve ilgili videoları etkileyen çeşitli faktörler bulunuyor.

Videoların sayısı önemlidir. Video sayısını arttırmak için bir yükleme takvimi oluşturmak ve düzenli olarak her hafta veya her gün paylaşım yapmak kanal optimizasyonunun ilk adımlarından. Tutarlı içerik yayınlamak ise tutarlı bir izleyici kitlesi kazandırıyor. Oluşturduğunuz kanal için kullanacağınız resmin ebatlarının 2560 x 1440 px olması gerekiyor. Paylaşılan videolarda bir sonraki içerik hakkında bilgi vermek, izleyicilerin devamlılığını sağlıyor ve izleyicilerde merak oluşturuyor. YouTube arama sonuçlarında yüksek çözünürlüklü videolar düşük çözünürlüklü videolardan üstte çıktığından, video kalitesine önem vermek ve videoları HD formatında yüklemek avantaj sağlıyor.

Videoları yüklemeden önce videonun dosya ismini hedeflenen anahtar kelimeleri içerecek şekilde düzenlemek, vlog içeriğini Google aramalarında üst sıralara taşıyan bir başka önemli etmen. Anahtar kelimeleri videonun açıklamasına da eklemek, anahtar kelimelerin türevlerinde etiketler kullanmak ve açıklama kısmına varsa web sitesinin linkini eklemek de oldukça etkili bir yöntem. Kanala ilk defa denk gelenler ve henüz abone olmayanlar için kanalı tanıtmak ve içeriği ile ilgili bilgi vermek amacıyla bir açılış videosu da hazırlanabilir. Bu videoyu yüklerken ‘Yeni Ziyaretçiler İçin’ sekmesine tıklanıyor ve Kanal Fragmanı butonundan video seçimi yapılıyor.